Inne Lifestyle

AKCJA #CoPoMaturze: TECHNIK DENTYSTYCZNY

Jakiś czas temu w Internecie natknęłam się na świetną blogową akcję, oznaczoną hasztagiem: #CoPoMaturze. Choć jej termin dawno minął, chciałabym podzielić się z Wami informacjami dotyczącymi mojego wyuczonego zawodu czyli: technika dentystycznego, zwanego bardzo potocznie protetykiem. Nie będę Was zanudzać długą historią jak to się stało, że znalazłam się akurat na tym kierunku itd. Chcę Wam jedynie przybliżyć: co to za zawód, jak wygląda edukacja, aby zostać technikiem dentystycznym, a następnie praca takiej osoby. Nie przedłużając – zapraszam do czytania!

TECHNIK DENTYSTYCZNY

Technik dentystyczny to nie stomatolog! Technik zajmuje się wykonywaniem protez zębowych, aparatów ortodontycznych czy epitez twarzy (czyli wkładów uzupełniających tkanki twarde i miękkie w obrębie twarzo-czaszki). Wbrew powszechnej opinii, osoba taka nie ma kontaktu z pacjentem, czyli nie robi wycisków w jamie ustnej pacjenta. Tym zajmuje się lekarz stomatolog, który następnie przekazuje do pracowni protetycznej konkretne zlecenie. Wtedy technik wykonuje pozytyw wycisku pobranego przez stomatologa i otrzymuje model uzębienia pacjenta. Następnie zgodnie z zaleceniami lekarza wykonuje odpowiednie uzupełnienie protetyczne.

Zawód technika wymaga dużej skrupulatności i cierpliwości. Wiele prac jest bardzo precyzyjnych. Potrzebna jest umiejętność widzenia przestrzennego oraz zdolności manualne. Przy pracach z ceramiką czy kompozytem, technik wykonuje model zęba 1:1 – jest to najtrudniejsza i najbardziej dochodowa dziedzina protetyki, wymaga jednak największych umiejętności manualnych.

EDUKACJA

Aby zostać technikiem należy zdobyć w tym kierunku uprawnienia. (Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 21 stycznia 2005 r. (.Dz.U.05.26.217)). Aby je otrzymać, możliwe są dwie drogi: szkoła policealna lub studia. W zależności od oczekiwanych efektów warto dobrze zastanowić się  nad wyborem.

STUDIA

Trwają 3 lata. Aby dostać się na studia w zależności od uczelni niezbędna jest matura z biologii lub chemii oraz pozytywnie zdany egzamin zdolności manualnych (z rysunku oraz rzeźby). Realizowanych jest wiele przedmiotów, w tym: materiałoznawstwo techniczno – dentystyczne, biofizyka, modelarstwo i rysunek, fizjologia narządu żucia oraz specjalistyczne: techniki protetyczne, ortodontyczne, technologie ceramiczne itd. Większość z tych przedmiotów to głównie wykłady, a mniej jest ćwiczeń praktycznych. Absolwent kończący wspomniany kierunek posiada szeroką wiedzę z zakresu protetyki stomatologicznej, niestety ma o wiele mniejszą praktykę, niż absolwent szkoły policealnej.

SZKOŁA POLICEALNA

Trwa 2,5 roku. Jak w każdej szkole policealnej matura nie jest wymagana (ale ją zróbcie!!). Przewagą tej szkoły jest ilość godzin spędzonych na praktyce. Czasem po 6h dziennie odbywają się ćwiczenia praktyczne, natomiast wykładów jest zdecydowanie mniej. Dlatego by zdobyć wiedzę teoretyczną, trzeba więcej czytać samemu w domu. Szkoła policealna nastawiona jest na bardzo praktyczne informacje. Większości przedmiotów realizowanych na studiach, w ogóle nie ma w planie. Na anatomię jest bardzo mało czasu i bądźmy szczerzy – po takiej szkole wiedza w takich dziedzinach jest bardzo okrojona. Nauka w takim trybie wymaga dużo samodyscypliny i  samodzielnej pracy w domu. Jeśli chce się zgłębić jakieś zagadnienie trzeba poświęcić na to czas.

Mimo wspomnianych mniejszych ilości materiału do przyswojenia, absolwent po takiej szkole ma niebagatelną przewagę jeśli chodzi o umiejętności praktyczne. A nie oszukujmy się, w tym zawodzie rozmowa kwalifikacyjna to nic innego jak “test tego co się umie zrobić”. Nikt nie przyjmie do pracy kogoś, kto w teorii świetnie wie jak wykonać daną pracę, ale robił ją tylko na pierwszym roku przez 12h.

Niezależnie od wybranej ścieżki edukacji uprawnienia są takie same. Mamy prawo wykonywania zawodu i wszystkich możliwych prac. Różnice są w umiejętnościach i wiedzy absolwentów. Umiejętności oczywiście można nabyć, a w zakresie protetyki da się dokształcić, więc to co wybierzecie to już tylko i wyłącznie Wasza decyzja.

PRACA

Jeszcze w trakcie edukacji każdy technik musi odbyć staż/praktyki w pracowni protetyki stomatologicznej. Wtedy najczęściej weryfikują się wyobrażenia na temat tego zawodu. Dla niektórych jest to pozytywne zaskoczenie, inni stwierdzają, że na pewno nie będą “w tym pracować”. Duże znaczenie ma też pracownia do jakiej się trafi. Są nowocześniejsze i starsze, większe i mniejsze, no i oczywiście wyspecjalizowane głównie np. w ortodoncji, ceramice lub takie które robią wszystko!

Tak czy owak praca w pracowni bardzo różni się od tego co i jak robi się w szkole. Technik dentystyczny czas pracy ma praktycznie nienormowany (ale zdarzają się wyjątki). Z reguły początkujący technik siedzi wiele godzin, zanim nabierze wprawy i doświadczenia. Wiele prac jest obłożonych terminem (często bardzo krótkim), na który trzeba dostarczyć stomatologowi gotową protezę czy aparat i w pracowni jest się tak długo, aż się skończy robić wszystko, co jest zaplanowane. Niektórzy siedzą czasem od wczesnych godzin rannych, aż po późny wieczór. Oczywiście co za tym idzie dobrze zarabiają – nie będę tu podawać szczegółowych cen – to wszystko zależy od doświadczenia, umiejętności i pracodawcy. W Internecie krąży wiele opinii na ten temat i uśrednione z reguły się potwierdzają.

Pamiętajcie o tym, że jest to i ciekawy i dobrze płatny zawód, niemniej potrzebne są konkretne umiejętności (które oczywiście mnożna nabyć), ale warto się zastanowić, czy np. wymodelowanie czegoś w plastelinie 1:1 – powiedzmy figurkę szacha – przyszłoby Wam z trudem, czy bez większych problemów? To da pewien wgląd w to, czego musicie od siebie oczekiwać. Zastanówcie się też czy to Was w ogóle interesuje? Jeśli tak, jeśli czujecie, że chcielibyście pomagać ludziom odzyskać uśmiech na ich twarzach – to zawód dla Was! Nie bójcie się, że będziecie komuś “zaglądać w usta” – nie będziecie mieli do tego uprawnień. To robi lekarz stomatolog. Choć i tak po pewnym czasie, pierwsze na co będziecie zwracać uwagę to zęby u innych osób:D – takie zboczenie zawodowe:)

Ci co się zastanawiają: ale czy to się nie znudzi? Jak długo można robić “to samo”. Zęby mimo, że da się sklasyfikować i w zasadzie każdy człowiek ma “te same”, to nie oznacza, że “takie same”. Na zajęciach dowiecie się, że istnieje aż 80 tysięcy możliwości różnych wad zgryzu. Nigdy (poza fantomami na zajęciach) nie robiłam dwóch identycznych prac. Zdarzają się podobne, niemniej jeśli wykwalifikujecie się w jednej dziadzinie i będziecie w tym bardzo dobrzy – odniesiecie sukces w tym zawodzie.

CIĄGŁA NAUKA

Prawda jest taka, że ukończenie szkoły i dostanie się do wymarzonej pracy, to połowa sukcesu. Protetyka to dziedzina, która dynamicznie się rozwija. Niemal co roku wchodzą coraz to nowsze rozwiązania. Konieczne jest ciągłe doszkalanie się w zakresie nowych metod i technologii zgodnych z rozwojem nauk medycznych, w szczególności dyscyplin stomatologicznych i zapotrzebowań leczniczych.

No i w końcu jeśli zastanawiacie się nad tym, czy będzie w tym zawodzie praca – niestety smutna prawda jest taka, że ludziom będą niszczyć się i wypadać zęby – więc tak, będzie. Obecnie coraz więcej osób ma świadomość tego jak ważne jest dbanie o uzębienie. Rodzice już od najmłodszych lat dziecka dbają o regularne wizyty u ortodonty, co w przyszłości skutkuje lepszą sytuacja zgryzową.

Zawód ten da większą świadomość również Wam samym. Dowiecie się jak prawidłowo dbać o zęby. Co stosować do ich czyszczenia. Będziecie umieli doradzić Waszym bliskim co zrobić w takiej, a w takiej sytuacji. I co jest pewne: bardzo rozwiniecie swoje umiejętności manualne oraz poczucie estetyki.

Tyle mojego wywodu na dziś. Opisałam Wam jak to wygląda z mojej perspektywy. Starałam się ująć to, czego mnie ktoś kiedyś nie powiedział, czego nie znalazłam w Internecie (może źle szukałam 🙂 Mam nadzieję, że zaspokoiłam ciekawość osób, które chciałyby wiedzieć coś więcej w tym temacie. Dajcie znać, co myślicie o tej akcji i w jaki sposób sami dokonaliście swojego wyboru #copomaturze?

Spodoba ci się również

Brak komentarzy

    Zostaw odpowiedź

    error: Content is protected !!